Neden LEGO® Serious Play®?

İlham veren bir deneyim

Bunun birçok nedeni var ama öncelikle olarak;

LEGO® bize görsel açıdan oldukça zengin ve anlatmak isteyeceklerimizi daha kolay anlatabileceğimiz güçlü bir kaynak sunuyor. Aynı LEGO® parçalarıyla istersek çok basit ve sade, istersek çok kompleks yapılar oluşturabiliriz. Çağrışımlara ve metaforlara çok açık olan parçalarla, teknik bir bilgiye sahip olmamıza gerek olmadan, birkaç ufak deneme ile, anlamlı LEGO® modellemeleri yapabilmemiz gerçekten çok kolay…

Bir şeye ellerimizle şekil vermeye başladığımızda, beynimizin her zaman kullandığı düşünme patikalarının dışına çıkıp, farklı şekilde çalışmaya ve farklı yollar kullanmaya başladığı, artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Ellerimizle düşünmenin, beynimiz üzerinde yaptığı olumlu etkilerle, hayal ettiklerimize boyut kazandırıp, onları daha somut ve anlaşılabilir bir hale getirmiş oluyoruz. Bu sayede sadece kendimizi yansıtmakla kalmayıp, aynı zamanda başkalarını da birlikte düşünmeye ve üzerinde tartışmaya davet etmiş oluyoruz.

Diğer yandan, LEGO® Serious Play®’in en önemli özelliği tüm metodolojinin “herkesin katılımı” üzerine tasarlanmış olmasıdır. “Herkesin yapması, tartışması ve paylaşımda bulunması yaklaşımı”, sürecin en başından %100 katılımcı bir süreç olmasını sağlıyor. Aynı zamanda süreç sonunda elde edilen çıktıların, tüm katılımcıların fikirlerini paylaşması sonucu ortaya çıkmasından dolayı daha objektif ve daha yaratıcı bir kimlik kazanmasına neden olmaktadır. Araştırmalar LEGO® Serious Play® uygulamalarında alınan kararların, katılımcılar tarafından karar mekanizmasında daha etkin yer almalarından dolayı, daha çok sahiplenildiğini göstermektedir.

Tüm bunların ötesinde, LEGO® Serious Play®’in hepimize çok önemli bir vaadi daha var. Şu ana kadar katıldığınız tüm toplantıları, eğitimleri, çalıştayları ya da hedef belirleme toplantılarını bir kenara bırakın. Çünkü hiçbirinde LEGO® Serious Play® metodolojisini kullanan bir çalışmada olduğu kadar çok eğlenmediniz ve öğrenmediniz. LEGO® Serious Play® Metodolojisi hepimize birlikte eğlenme ve öğrenme konusunda yepyeni bir deneyim sunuyor. 

Kısaca;

LEGO® Serious Play® yaratıcıdır, eğlencelidir ve açıktır. Bize takip edeceğimiz bir yol sunmaz. Daha çok yeni fikirlerin ortaya çıkmasını destekler ve bunun için cesaretlendirir. Her zaman gelişimi ve işbirliğini teşvik eder.

LEGO® Serious Play® ile yapabildiklerinizi gördükçe, ilhamınız daha da artacak…

LEGO, SERIOUS PLAY, the Minifigure and the Brick and Knob configurations are trademarks of the LEGO Group, which does not sponsor, authorize or endorse this website. © 2020 The LEGO Group