Black Friday Hazırlık Listesi – Eticaret için ipuçları

Black Friday daha doğrusu eticarette indirim sezonu yaklaşıyor. Her sene, yılın son üç ayında, tüm firmaların eticarete özel kampanyalar yaptığı bir döneme giriyoruz. Bekarlar günü (11/11) ile başlayan, Black Friday ve Cyber Monday ile devam eden ve en sonunda Yeni Yıl ile birleşen, eticaret sektörü için hızlı bir dönem oluyor.

Peki siz ve siteniz, bu dönem için hazır mısınız?
Bu yazımızda, eticaret yapanların planlamaları için bir hazırlık listesi oluşturmaya çalıştık.

Türkiye’de 2019 yılının son çeyreğinde, eticaret hacmi, önceki 9 aya oranla %37 artmıştı. Bu sene, pandeminin etkisiyle zaten artan eticaret hacmi, sizce yine benzer oranda artış gösterebilecek  mi?
Bizce sorunun cevabı net, evet.

Geçtiğimiz yılı hatırlarsak; 2019 black friday döneminden aklımızda, pazar yerlerinin güçlü iletişim rekabeti kaldı. Hepsiburada’nın, beklenmeyen bir iletişim stratejisiyle kampanyayı 1 hafta erken başlatması; Trendyol’un ise her mecrada her an çıkan reklamları, bir çok mecrada şikayete neden olsa da, aşağıdaki trendlere bakacak olursak işe yaramışa benziyor. Bu sene, Prime iletişimine başlayan Amazon’un, daha sıkı bir rekabet içerisinde görmemiz de bizi şaşırtmayacak. Tabi tüm bu kampanyalarının ardından, kargo firmalarının aylar süren teslimat problemlerini de unutmadık. Umarım bu sene lojistik tarafı da, daha iyi planlama ile pazaryerleriyle iletişim halinde kalarak, daha başarılı dönem geçirir.

Ayrıca sadece pazaryerleri değil, tüm eticaret yapanların; daha yaratıcı iletişim kampanyalarıyla bir sene sonra aklımızda kalmasını dileriz.

Evet, şimdi geldik sizler için hazırladığımız geniş yapılacaklar listesine:

1) Gerçek indirimler yapın

Her ay yaptıklarınızdan farklı, indirim ve ürün seçenekleri sunun. Yükseltilmiş fiyatlar üstünden yapılan fiyat indirimlerini ve her kampanyada ısıtılıp sunulan ürünleri, müşterileriniz sandığınızdan çok daha hızlı anlıyor.

2) Bundle ürünler hazırlayın

Müşterilerinizin ihtiyaçlarına uygun, genellikle bir arada alınan veya kullanılan ürünleri, birlikte satın alabilecekleri setler yapın.

3) Kampanya iletişimine bir an önce başlayın

Black Friday döneminde gerçekten çok yoğun bir iletişim yapılıyor, burada kaybolmamak için ilk iletişim yapanlardan olun.

4) Tüm dijital kanallarınızı ve reklam mecralarını uyumla kullanın

Web siteniz, mobil uygulamanız, gönderdiğiniz email ve diğer mesajları, birbirlerini destekleyecek şekilde bir akışta hazırlayın.

5) İletişiminizi ve tekliflerinizi segmentlere ayırın

Genel iletişiminize ek olarak, müşteri segmentlerinize göre farklı iletişimler ve teklifler hazırlayın. Sizin için değerli segmentleriniz varsa onlara özel fırsat sunmayı unutmayın.

6) Kampanyalara A/B Testleriyle başlayın

Müşterinizin ilgi gösterdiği görselleri, indirim seçeneklerini, hangi mecralarda hangi iletişimlerin başarılı olacağını öğrenmek için ölçerek adım atın.

7) Kampanyalarınıza geri sayım ekleyin

Sınırlı zaman içerisinde geçerli olacak teklifler sunun. Sitenizin ziyaret sıklığını artırmak için saat saat, gün gün farklı ürünler de işe yarayacaktır.

8) Kupon kodu verin

Bu dönemde arama motorlarında “kupon kodu” aramaları da artış gösteriyor, size yeni müşteriler ve trafik sağlayacak kuponlar oluşturun.

9) Hediye kartı satın

Bazen indirim dönemleri bir çılgınlığa dönüşüyor ve alışveriş yapmak için sitenize gelen müşterileriniz ürün seçmekte zorlanarak, hediye kartı almayı tercih edebiliyor, onları kaçırmayın.

10) “Ücretsiz kargo” demeyin

Özellikle yoğun indirim dönemlerinde, “ücretsiz kargo” teklifi, müşterileriniz için cazip bir değer teklifi olmayabilir. İletişimlerinizde daha etkili şeyler söyleyin, tabi ki kargonuzu ücretsiz yapın ama iletişime taşımanıza gerek yok.

11) Drip Marketing yapın

Marketing automation ile sepet değerinizi artırmaya çalışın. Arama motorlarından gelen kullanıcılara, aradıklarına uygun yeni tekliflerde bulunun. Sepette unutulanları, doğru zamanda doğru kanaldan satışa dönüştürün.

12) Oyun ekleyin

Tüm sürecinizi oyunlaştırmak zor olsa bile, bazı indirimlerinizi hediye çarkı gibi oyunlarla sunun.

13) Site menüsüne kampanyanızı ekleyin

Şimdiye kadar denemediğiniz, radikal şeyler yapmaktan çekinmeyin. Sitenizin üst menüsüne, tıklanmadan görünecek şekilde kampanya isminizi ekleyin, etkisini görün ve değerlendirin.

14) Site performansınızı kontrol edin ve hızınızı iyileştirin

Siteniz 3 saniyeden önce yüklensin. GTmetrix ve Google PageSpeed Insight ile sitenizi şimdiden test edin.

15) Mobil satış deneyiminize önem verin

Eticaretin büyük kısmı artık mobilde. Süreçleri ve kampanyalarınızı kurgularken ilk önce mobilde deneyimleyin.

16) Ödeme sürecinizi hızlandırın

Masterpass gibi dijital ödeme çözümlerini eticaret süreçlerinize dahil edin, ödeme adımınızı kısaltın.

17) Mutsuz müşteri yaratmayın

Kaş yapayım derken, sadece satış odaklı düşünmeyin. Stok bittiği için ürün alamayanlar ve kargo süresi nedeniyle mutsuz olabilecek müşterilerinizi göz ardı etmeyin. Stok yakalayamayanlara alternatif ürün önerebilirsiniz veya haberdar etmek için email bilgisini alabilirsiniz. Kargoda oluşabilecek gecikme için de müşterilerinizi doğru anda bilgilendirebilirsiniz.

18) Site trafiğini ve çıkan hataları anlık takip edin

İndirim döneminde bir gözünüz hep anlık verilerinizde olsun, hem müşterilerin ilgi gösterdiği hem de hata aldığı adımları anlık takip ederek yönetin.

19) Rakiplerinizi takip edin

Rakiplerinizin iletişimlerini tüm kanallardan izleyin, attıkları her adımdan haberdar olun.

20) Sosyal medyayı takip edin

Müşterilerinizin, hakkınızda ne konuştuklarını bilin ve onlarla iletişim kurun.

21) İletişimde kalın

Bu dönemde kampanyalarınızla ilgilenen müşterilerinizin iletişim izinlerini alın, CRM sisteminiz ve analitik uygulamalarınız üzerinden ayrı bir segment oluşturun.

22) Acil durum planınız olsun

Herhangi bir konu ters gittiğinde neler yapacağınızı önceden belirleyin. Kötü senaryolara göre planlamalarınızı şimdiden hazırlayın.

23) Unutmayın, pandemi bitmedi

Tüm süreçte kendinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin sağlığı, ilk önceliğiniz olsun.

Hepinize başarılı, bol kazançlı ve sağlıklı kampanyalar.

Bu listeye eklemeleriniz varsa, her zaman di@digitalinstitute.com.tr adresinden bizimle önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Eray Mutlu

Son Yazılar